Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi eu nulla vehicula, sagittis tortor id, fermentum nunc. Donec gravida mi a condimentum rutrum. Praesent aliquet pellentesque nisi.
Image thumbnail

Historie

HISTORIE VINAŘSTVÍ

Vinařství jsem založil v roce 2012 s kamarádem. Tehdy jsme jako mladí kluci začali sbírat zkušenosti od svýh otců a dědů. Vzpomínky na naše začátky jsou úsměvné. Tak jako všichni začínající vinaři jsme vlastnili motyky, několik řádku vinohradů a malý sklep, kterým mě obdaroval děda Petr. Díky naši vytrvalosti jsme získali první zákazníky a víno se pomalu dostávalo do světa.
V současné době se již oba samostatně věnujeme práci na vlastních vinařství. Pěstování a výroba vína nám dělá velkou radost a jsme šťastní, že můžeme v životě tvořit něco, co nás baví a co nás naplňuje.
Naše viněta a název vinařství KNOLL je odvozena od prvotního sklepa, kterým mě obdaroval děda Petr. Sklep vystavěl můj praděda Franz Knoll, který ho předal dědovi a ten následně mě. Chtěl jsem aby viněta a název vinařství byli odkazem právě na tento sklep a byli mi připomínkou na krásné, ale někdy i náročné začátky mé vinařské cesty.

Sklep pradědy Knolla

D1A24A03-107B-48C9-A0C4-6E8C9EAB2CD5_1_201_a

Podpis pradědy Knolla

2013-04-06 13.04.33

RODINA

Pocházím ze dvou vinařských rodin. Oba pradědové i dědové měli malá vinařství, která jim sloužila k menšímu přivýdělku a hlavně i pro vlastní spotřebu. Výroba vína byla pro stařečky tradice, ale hlavně láska.

a
František Crhák

1936

Přichází do Velkých Pavlovic a kupuje zde malý obchod, sklep a pole

Kamenec

1938

Praděda Crhák předělává staré pole na terasy a vysazuje první vinohrad

Franz Knoll

1947

Po zajetí u Stalingradu se vrací do Hustopečí a začíná zde rekonstruovat sklep, který se následně stává motivem pro vytvoření loga a viněty

Hustopečské vinohrady

1948

Franz Knoll vysazuje v Hustopečích první půl hektar vinohradu. Neuburské, Frankovku a Vavřinec

Dědové

1969

Stanislav Crhák a Petr Knap vysazuji v Hustopečích další vinice. Petr Knap dědí po stařečkovi Knollovi sklep, kde pokračuje v domácí výrobě vína

Sklep v Lednici

2011

Probíha rekonstrukce sklepu v Lednici a následně první prodeje vína od kamarádu vinařů

Vinařství Knoll

2012

Děda Petr Knap mi propůjčuje sklep stařečka Knolla a zakládáme zde vinařství Knoll. Motivem pro viněty se stává právě tento sklep.

Kamenný sklep

2015

Táta Stanislav Crhák začíná s rekonstrukci sklepa ve velkých Pavlovicích, který částečně vystavěl praděda Crhák. Nalézá dva zasypané staré sklepy a vše propojuje v jeden celek.

Knoll: na kávu & pohárek

2022

Otevíráme malou kavárnu/vinárnu v centru Lednice s myšlenkou skloubit kávu, víno a kvalitní suroviny z blízkého okolí

a