V i n a ř s t v í

Pocházím ze dvou vinařských rodin. Oba pradědové i dědové měli malá vinařství, která jim sloužila k menšímu přivýdělku a primárně pak pro vlastní potřebu. Výroba vína byla pro stařečky tradice, ale hlavně láska.

Vinařství jsem založil v roce 2012 s kamarádem. Tehdy jsme jako mladí kluci začali sbírat zkušenosti od svých otců a dědů. Vzpomínky na naše začátky jsou úsměvné. Tak jako všichni začínající vinaři jsme vlastnili pouze motyky, několik řádku vinohradů a malý sklep, kterým mě obdaroval děda Petr. V současné době se již oba samostatně věnujeme práci na vlastních vinařstvích. Pěstování a výroba vína nám dělá velkou radost a jsme šťastní, že můžeme v životě tvořit něco, co nás baví a co nás naplňuje. 

Příběh

N a š e h o v i n a ř s t v í

Naše viněta a název vinařství KNOLL je odvozena od prvotního sklepa, kterým mě obdaroval děda Petr. Sklep vystavěl můj praděda Franz Knoll, který ho předal dědovi a ten následně mě. Mým přáním bylo, aby viněta a název vinařství byli odkazem právě na tento sklep a byli mi připomínkou na krásné, ale někdy i náročné začátky mé vinařské cesty. V roce 2022 se ke mě přidala moje přítelkyně Petra a společně jsme zrekonstruovali a otevřeli kavárnu Knoll: na kávu & pohárek v Lednici u zámku s myšlenkou skloubit víno, výběrovou kávu a kvalitní produkty z blízkého okolí.
poznejte

H l a v n í t v á ř e v i n a ř s t v í

Stanik_kolecko_2.jpg

Stanislav Crhák

výroba vína, vinohradník, obchod

peta-kolecko-enhanced.png

Petra Šťávová

provoz kavárny, marketing

Enolog_kolecko1-1.jpg

Pavel Buriánek

Enolog, výroba vína

Důležité milníky

H i s t o r i e

1936

František Crhák

Příchází do Pavlovic a kupuje zde malý obchod, sklep a pole.

1938

Kamenec

Praděda Crhák předělává staré pole na terasy a vysazuje první vinohrad.

1947

Franz Knoll

Po zajetí u Stalingradu se vrací do Hustopečí a začíná zde rekonstruovat sklep, který se následně stává motivem pro vytvoření loga a viněty.

1948

Hustopečské vinohrady

Franz Knoll vysazuje v Hustopečích první půl hektar vinohradu. Neuburské, Frankovku a Vavřinec.

1969

Dědové

Stanislav Crhák a Petr Knap vysazují v Hustopečích další vinice. Petr Knap dědí po stařečkovi Knollovi sklep, kde pokračuje v domácí výrobě vína.

2011

Sklep v Lednici

Probíha rekonstrukce sklepa v Lednici a následně první prodeje vína od kamarádu vinařů.

2012

Vinařství Knoll

Děda Petr Knap nám propůjčuje sklep stařečka Knolla a zakládáme zde vinařství Knoll. Motivem pro viněty se stává právě tento sklep.

2015

Kamenný sklep

Táta Stanislav Crhák začíná s rekonstrukcí sklepa ve Velkých Pavlovicích. Nalézá dva zasypané staré sklepy a vše propojuje v jeden celek.

2022

Knoll: na kávu & pohárek

Otevíráme kavárnu/vinárnu v centru Lednice s myšlenkou skloubit výběrovou kávu, víno a kvalitní produkty z blízkého okolí.